Psychoterapia - Psycholog Wrocław, Plac Tadeusza Kościuszki

Victor Chu „Psychoterapia Gestalt”

Niewielka książeczka, w zwięzły i czytelny sposób prezentująca założenia i techniki pracy w psychoterapii Gestalt. Mimo niewielkiej objętości, książka obejmuje szeroki zakres zagadnień. Można z niej dowiedzieć się między innymi o podstawach teoretycznych, celu terapii Gestalt, fazach przebiegu terapii czy postawie terapeuty.

Publikacja obok treściwego wkładu merytorycznego, co jest szczególnie ważne dla zrozumienia samej koncepcji pracy w tym nurcie, zawiera również ćwiczenia, osobiste notatki i komentarze autora, które przeplatają wykład. Dzięki temu miałam możliwość POCZUCIA a nie tylko zrozumienia, czym jest Gestalt. Cytując poniżej autora chcę również dać Wam taką możliwość 🙂

„ĆWICZENIE: Czy pamiętasz czasy, kiedy czułeś się wolny i spontaniczy? Odczuwałeś dużo kreatywnej energii? Kiedy dobrze czułeś się w swoim ciele? Kiedy wszystko pełne było sensu i znaczenia? A ty byłeś w pełni otwarty na to, co się pojawiało? Czy jesteś świadom, że wszystko to jest jeszcze w tobie? Poświęć trochę czasu, by pomyśleć nad tymi pytaniami. Co pojawia się w Twojej fantazji? Obrazy, kolory, doznania cielesne, zapachy, głosy, melodie? Jakie odczucia wywołują w Tobie? jeżeli przychodzą Ci do głowy wcześniejsze wspomnienia, to pomyśl, co teraz robisz inaczej niż dawniej? Z pewnością znajdziesz niezliczoną ilość powodów, dla których teraz zachowujesz się inaczej niż przedtem. Czy są rzeczywiście uzasadnione?”


Chociaż książka przeznaczona jest dla profesjonalistów, to polecam ją wszystkim bardziej wnikliwym.

Aleksandra Watras – psycholog, psychoterapeutka