Alice Miller „Dramat udanego dziecka”
Bardzo poruszająca książka niezwykłej psychoterapeutki o osobach, które trafiają na terapię wypełnione obrazami szczęśliwego dzieciństwa, utalentowane, podziwiane, z wieloma sukcesami i jednocześnie z niskim poczuciem własnej wartości i depresją, poczuciem pustki, wyobcowania i bezsensu istnienia.
Alice Miller pisze o terapii osób „z dobrych domów”, w których brakowało jednak emocjonalnego bezpieczeństwa i równowagi. Dzieci z takich domów zapewniały sobie miłość rodziców poprzez dostosowanie się i bycie pocieszycielami, doradcami i oparciem dla własnej matki lub ojca. W dorosłości rzadko potrafią dbać o siebie, znać i zaspokajać swoje potrzeby, rzadko sięgają po wsparcie, często jednak doświadczają depresji.Kiedy nagle dopada ich uczucie, że nie mogą sprostać idealnemu obrazowi siebie, pojawiają się lęki albo silne poczucie winy. Osoby te wyparły naturalną ludzką potrzebę posiadania w odpowiednim czasie (w dzieciństwie) osoby, która całkowicie otworzyłaby się na nich, w pełni zaakceptowała, zrozumiała i poważnie traktowała.
Terapeutka zachęca, aby odkryć zranienia, których doświadczyliśmy w dzieciństwie, by w ten sposób odzyskać utracona integralność i skorygować postawę wobec siebie i życia.
Aleksandra Watras – psycholog, psychoterapeuta